ANNAN PLANI VE KIBRIS

 

     1999 -2000 yıllarında 6 gezide toplam 72 günlük seyahatlerin 61 çalışma gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araştırma yaptım. Araştırmanın başlığı “KKTC orman ve kıyı alanları florasının etnobotanik ve tıbbi bitkiler yönünden araştırılması” idi ve Şubat 2001’de 258 sayfalık bir rapor olarak T.C. Başbakanlık Kıbrıs İşleri Müşavirliği’ne verildi. Bu araştırmamda edindiğim bilgilere göre bazı rakamlar vermek istiyorum.

     1. Bu çalışmada 174 köyde araştırma yapıldı. Bunların dışında 37 köyde sadece askerler, sadece Türkiye’den gelenler veya sadece yabancıların iskan edildikleri köyler olduğu için bilgi alınamadı. Yani KKTC’de toplam 211 köy bulunmaktadır. Annan planına göre boşaltılacak köyler 60 olduğuna göre sayı 151’e inmekte. Bundan sonrası boşaltılacak köylerin listesini bilmediğim için çok sağlıklı olmasa da şöyle bir hesap çıkaracağım. 18 köy sadece askerlerin iskan edildiği yerler olduğundan asker sayısındaki azalmaya bağlı olarak bunlar da sanırım boşaltılacak ve sayı 133’e inecek. KKTC’deki Türkiye’den gelen insanların yaklaşık % 62,5 tekrar Türkiye’ye döndürüleceğinden KKTC’deki sadece Türkiye’den gelen Türklerin iskan olduğu 15 köyde sanırım boşaltılacak ve sayı 118’e inecek. 1 köy sadece asker ve Türkiye’den gelenlerin iskan olduğu yer olduğu için bu köyü de boşaltılacaklar arasına girerse sayı 117’e iner. KKTC’de 3 köy ise ağırlık İngiliz olmak üzere tamamen yabancıların iskan olduğu köy olduğu için ben bu sayıyı da toplam dan düşüyorum ve sayı 114’e iner. Ayrıca kuzeye gelecek 100.000 Rum’un bu boşaltılması söz konusu 97 köye sığması bir çok köyün çok küçük olması nedeniyle bana göre söz konusu değil ve gelen Rum’ların paraları ile bir çok köyü satın alması kuvvetli olasılık ( zaten bunun için geliyorlar ). Böylece aradan çok uzun zaman geçmeden yine1974 öncesinde olduğu gibi Türklerin kuşatma ve ambargo altındaki 10-15 köye hapis olunması söz konusu olacak.

     2. KKTC’de çok sağlıklı rakamlar olmasa da söylenenler nüfusun 200.000 olduğu ve bunun 120.000’nin Türkiye’den gelenler olduğu ve 80.000’nin KKTC’nin yerli Türkleri olduğu. Annan planına göre Türkiye’den gelenler için 45.000 kişilik liste hazırlanıyormuş  kura çekerek mi yoksa kaşa göze bakma metodu ile mi bilemiyorum . Bu durumda 75.000 kişi Türkiye’ye geri gönderilecek ve Kuzey Kıbrıs’ta Türk nüfusu bu yıl nüfus 125.000’e düşecek. Daha sonra ise Girit ve 4000’in üzerinde Ege adalarında daha önce kaç Türk var iken kaça düştü ise Kıbrıs’ta da sanırım nüfus o sayıya kadar düşecek.

     3. 1974 harekatından sonra Türkiye’den geniş arazi, maaş ve devlete güvenme garantisi ile Kıbrıs’a getirilen insanların % 62,5’u yani 75.000’i yine devlet marifeti ile 30 yıl sonra bu kez geniş arazi, ev ve maaş garantisi verilmeden Türkiye’ye geri getirilecekler. Ki bu insanlar çalışkanlıkları ile bugüne kadar KKTC ekonomisine Kıbrıs’ın yerli Türklerinden daha fazla katkı sağlamışlardır. Bu durum aynı zamanda Kıbrıs’ta kalan 125.000 Türk için Türkiye’nin garantileri konusunda güveni sarsacaktır.

     4. Kuzey Kıbrıs’ta Rum’lara bırakılan köyler ve bulundukları alanlar Kuzey Kıbrıs’taki en değerli tarım alanları ( Ör. Portakal bahçeleri vb. ). Ayrıca Kuzey Kıbrıs’taki su kıtlığında suyun çıkarılıp dağıtıldığı alanlar. Sanırım bundan sonra tüm gerekli suyun Türkiye’den gitmesi gerekecek. Çünkü Rum’lar Trodos dağlarına Dağlarına yaptıkları baraj ve bentler ile KKTC’ye yüzeyden hiç su bırakmadıkları gibi, ayrıca bu baraj ve bentlerin arkasında açtıkları bir sürü sondajlar ile yer altından da herhangi bir suyun Kuzeye geçmesini 30 yıldır engellediler.

     5. 4000 Ege adası, Girit, Batı Trakya ve 1960 Kıbrıs anlaşması sonuçlarını hatırlamayan Türkiye bir kez daha Türklerin Rumlar ile barış içinde yaşayacağını zannetmekte. Kıbrıs Cumhurbaşkanı olan Başpiskopos Makarios’un Muratağa, Atlılar ve Sandallar Toplu Mezarları’ndaki kitabede yazılı Ağustos 1964’de söylediği “Türkiye Kıbrıs Türklerini kurtarmak için gelirse, kurtaracak Kıbrıslı Türk bulamayacaktır” sözden ancak 10 yıl sonra gidip kurtaracak Türk buldu. Bu arada Annan planında hiç söz edilmeyen on binlerce Türk Türkiye, İngiltere ve diğer ülkelere gitmek zorunda kaldılar. Bir 10 yıl sonra bakalım Türkiye tekrar Kıbrıs’a gidebilecek ve kurtaracak Türk bulabilecek mı ?

 

Prof. Dr. Turhan USLU

URL : http://www.turhanuslu.net
e-mail 1 :
usluturhan@kablonet.com.tr
e-mail 2 :
turhanuslu@turhanuslu.net
e-mail 3 :
turhanuslu@yahoo.com